Sağlığa Uygun Mobilya Nedir? (Dünya Sağlık Örgütü Raporuna Göre)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve TSE’nin mobilya üretiminde kullanılan ham maddelere ilişkin raporlarına göre E1 sınıfı olmayan ürünler “formaldehit” isimli kanserojen gaz salınımı yapmaktadır.

Mobilyanın üretim sürecinde kullanılan ahşap ham madde, yapıştırıcı tutkal, mobilyanın boya ve cilasında kullanılan malzemelerin ve hatta insanların sürekli temas ettikleri kulpların dahi sağlıklı olması önemlidir.

Hemen hemen tüm yaşam alanlarımız için vazgeçilmez olan mobilyalar, farkında olmadan bizleri zehirleyebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre formaldehit gazı salınımı yapan ürünlerin bulunduğu ortamda yetişen çocuklarda lösemi hastalığı görülme riski artmaktadır. Evimizin her köşesinde muhakkak bir mobilya bulunmaktadır. Mutfaktaki dolaplar ve  masalar, salondaki yemek odası takımı ve oturma gurubu, odalardaki tv ünitesi, kitaplık ve çalışma masası, yatak odasındaki gardolap, şifonyer ve komidin gibi mobilyalar hayatımızı çevrelemiş durumdadır.  E1 sınıfı ahşap kullanılmadan yapılan mobilyaların sürekli içerisinde bulunduğumuz ortamlardaki etkisi de kaygılandırıcı boyuttadır.

E1 sertifikalı ürünler ise sağlık standartlarına uygun olarak üretilmiş ve insan sağlığına zararlı etkisi bulunmayan sınıftır. Ben Decor, yalnızca E1 sertifikalı ahşap hammadde ürünleri kullanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir